Canon EOS R6
Bez- zrkadlové systémy od firmy Canon, na ktoré sme všetci
čakali, sú tu. V poslednom období značku Canon valcovala konkurencia
z pohľadu bez- zrkadlových systémov. Zdalo sa, že Canon zaspal dobu
a nijako nereagoval na potreby trhu. Príchodom R systému síce niečo
dorovnával, ale fotografom to nestačilo. Nakoniec výrobca vypočul hlas
fotografov a vytvoril niečo, čím dobehol trh, a nie len to. Poďme sa
spoločne pozrieť na to, čo sa skrýva pod označením R6.
Model R6 je nová rada z R systému a je ako novinka na úvodné modely Canon eos R, alebo RP. V tomto modeli výrobca uskutočnil presne to, čo v predchádzajúcich chýbalo. Doplnil joystick , vložil dva sloty na pamäťové karty, vylepšil ostriaci systém, a iné. V čom presne spočívala zmena v porovnaní s predchádzajúcimi modelmi, popíšem v nasledujúcich pár riadkoch.
Prvý dojem
Hneď, ako som prvýkrát chytil tento fotoaparát do svojich rúk, všimol som si, že pribudol joystick na ostriace body, odbudol stavový displej na vrchu fotoaparátu a celý dizajn sa vrátil do dizajnu zrkadlového systému. U predchodcu Canon EOS R výrobca vytvoril revolučný dizajn, čo sa mu do dnešného dňa nedá vôbec vytknúť, avšak všetci fotografi boli zvyknutí na umiestnenie ovládačov priamo na ovládanie zrkadloviek, a preto mali mnohí problémy zvyknúť si na niečo nové. Pravdepodobne z toho dôvodu sa aj výrobca rozhodol vrátiť späť a vyhovieť trhu.
Telo fotoaparátu
Je vyrobené zo zliatiny horčíka s kombináciou polykarbonátovej živice, čo v skutočnosti znamená dostatočnú odolnosť na používanie vo wildlife žánri a v športe. Telo je utesnené proti vode a prachu, vďaka čomu netreba mať obavy a pri každom mrholení ho schovávať. Ergonómia je presne ako pri zrkadlovom systéme - s tým, že sa dá veľmi pekne a pevne uchopiť, čo v predchádzajúcom modeli R trochu chýbalo. Vďaka lepšiemu umiestneniu voličov sa dá fotoaparát pevne uchopiť, a tak si pri pevnom úchope fotograf neprestaví niektoré parametre, ako sa dialo pri Canon EOS R.
Canon EOS R6 | Canon EF 400/2.8 IS L USM II | F 2.8 | 1/60s | ISO 1600 | EV -2/3 | 400mm
Ovládanie
I keď sa na prvý pohľad zdá, že sa jedná o iné ovládanie, toto zdanie klame. Dokonca by som povedal, že v tomto prípade omnoho lepšie, ako pri zrkadlovom systéme. Výrobca sa pri tomto modeli vrátil ku kruhovým voličom na nastavenie expozície, doplnil joystick na ostriace body a pridal kruhový volič na nastavenie ISO. Vynikajúcou možnosťou je presne si navoliť ovládanie a funkcie jednotlivých voličov, a tak dosiahnuť kontinuálne, pohodlné a hlavne rýchle ovládanie. Najhlavnejšie parametre, ktoré si fotograf potrebuje pravidelne nastavovať, sú umiestnené tak, aby mali každý jeden svoj volič. Kým pri modeli EOS R bol vytvorený dotykový volič na ISO, tak v tomto modeli to je vyriešené cez kruhový. Preto sa dá pevne uchopiť fotoaparát bez toho, aby som si tým prestavil hodnoty fotoaparátu. Volič joystick veľmi chýbal v systéme EOS R, hlavne keď fotograf prechádzal zo zrkadlového systému. Presúvanie bodov je omnoho jednoduchšie, hlavne v prípade, kedy držíte fotoaparát iba jednou rukou. Súčasťou už každého Canon fotoaparátu je dotykový displej, čo umožňuje veľmi rýchle ovládanie. Čo sa vrátilo späť zo zrkadlového systému, je aj kruhový volič na ovládanie expozície. Zapínanie a vypínanie fotoaparátu ostalo na strane ako sme boli zvyknutí, zmenil sa tvar tlačidla a je omnoho plynulejšie. Kruhový volič režimov fotografovania sa už nenachádza na ľavej strane hneď nad tlačidlom ON/OFF, ale už na mieste stavového displeja zrkadlovky, ktorý sa v tomto modeli nenachádza. Je to trochu škoda, pretože pre mňa je dôležité pri priebežnom nastavovaní kontrolovať nastavené hodnoty fotoaparátu. Ale dá sa bez toho žiť.
Skrátka ovládanie je základom úspechu a Canon EOS R6 je vyladený veľmi dobre, až na jemné drobnosti som sa v ňom našiel.
Obrazový senzor fotoaparátu
V tomto fotoaparáte sa nachádza presne ten istý obrazový senzor ako v Canon 1DX mark III. Je to čip, ktorý má rozlíšenie 20 mp a svojím podaním ponúka to najlepšie od Canonu. Obraz je nádherne ostrý, má dynamický rozsah, vie zvládať vysoké ISO, ukrýva v sebe hĺbku a nepôsobí umelo. Šum pri vyššom ISO nie je tak rušivý a dá sa s ním pekne pracovať. Po stránke obrazu mu nie je ani čo vytknúť. Na základe MP je samotný súbor pomerne malý, čo je veľká výhoda. Na druhej strane, oproti predchodcovi EOS R 30MP je rozmerovo MP malý. Znamená to, že do obrazu nie je možné až tak siahať. Ak fotograf niečo v post procese upraví orezávaním, môže tým stratiť dosť značnú časť rozmeru. Na tlač veľkých fotografií to teda nebude. Preto je potrebné pri tomto fotoaparáte myslieť už dopredu a fotku fotografovať tak, aby fotograf nemusel orezávať pri následnej úprave. Koniec koncov to v praxi úplne stačí. Musím pochváliť aj krásny výstup pri JPG. JPG používam pri fotení scén, kde nepotrebujem fotku nijak výrazne upravovať, napríklad rodinné fotografie. A ak výrobcovia posunú obraz v JPG do primeranej kvality podobnej RAW, o čo sa už aj v tomto modeli snažia, živo si viem predstaviť, že budem fotografovať už do JPG. Pri Canon Eos R som stále nenašiel to optimálne nastavenie pre JPG tak, aby mi to vyhovovalo. Obraz tohto fotoaparátu sa mi veľmi páči, no na môj vkus mu chýba trošku rozlíšenie. Bral by som aspoň o pár megapixlov viac. Pomer medzi veľkosťou snímaču a počtu MP úplne chápem a viem čo tým chcel a chce výrobca docieliť, cez to všetko by som prijal viac MP. Ak sa rozhodne urobiť upgrade Canon EOS R na napríklad mark II, asi budem prvý v poradí, kto si ho kúpi.
Canon EOS R6 | Canon EF 100/2.8 IS L USM | F 3.5 | 1/800s | ISO 400 | EV 0 | 100.00mm
Stabilizácia snímača
Trh dobehol. I keď sú stabilizované snímače u iných značiek štandardom, v tomto prípade Canon urobil na plnoformátové fotoaparáty vysoký posun. V Canon EOS R6 a R5 výrobca vložil až 5- osú stabilizáciu. V kombinácii s objektívmi RF vytvára až 8 krokovú stabilizáciu, čo v praxi znamená fotografovanie na nízkych časoch. Výsledná hodnota udržania z ruky je niekde pri 1/5s. Veľkou výhodou je práve pri objektívoch staršieho typu, ktoré nemajú stabilizáciu obrazu. Legendárny objektív Canon EF 400/5.6 L s vynikajúcim výsledkom dostane vďaka novým systémom IBIS nové použitie. I keď tento objektív nemá stabilizáciu obrazu IS, v kombinácii R6 alebo R5 ju už má. Funkcia stabilizácie obrazu posunula fotografovanie úplne do iného sveta. Použitie statívu sa čoraz viac bude pretvárať do minulosti. Sám ho nerád nosím so sebou, pretože sú to ďalšie kilá navyše a aj znižujú schopnosti manévrovania fotografa pri fotografovaní. Ak dnes tvoria výrobcovia unikátne objektívy s najnižšími clonami, ale bez stabilizátoru, pri týchto telách to vôbec nevadí, pretože IBIS to plnohodnotne nahradí. Toto je niečo, čo v systéme EOS R chýba.
Pri vypnutí fotoaparátu IBIS jemne klepká pri manipulovaní. Nie je to chybou, ale aby sa osi nenamáhali, uvoľnia sa a takpovediac čip pláva.
Ibis v modeloch Canon EOS R6 a R5 mnohí ocenia, ak vlastnia staršie objektívy bez stabilizácie obrazu.
Rýchlosť snímania
Pri žánri fotografovania wildlife a športu je jeden z dôležitých parametrov práve rýchlosť snímania. Do tohto modelu výrobca vložil parametre profesionálnej zrkadlovky 1Dx. Cez mechanickú uzávierku až 12 snímok/s a pri elektronickej uzávierke 20 snímok/s. V podstate je z čoho vyberať pri akcii zvierat či vtákov. Odporúčam to používať iba v prípade skutočnej dynamiky a obzvlášť pri elektronickej uzávierke, pretože pri statických záberoch sa jednoducho nebudete vedieť dostať z toľkého množstva pri triedení. Dá sa aj redukovať snímanie tak, aby to nerobilo toľko snímok. Sú tam 3 režimy: vysoko sekvenčné, rýchlo sekvenčné a sekvenčné. Pri normálnom fotografovaní úplne bohato stačí ten základ sekvenčného snímania. Pri tomto modeli by som ale očakával, tak ako je pri profesionálnych radách, presné nastavenie snímania, a teda koľko snímok má robiť za sekundu. Upozorňujem ale, že tento model stále nemá prekladaný senzor, čo znamená, že pri dynamických záberoch elektronická uzávierka môže robiť deformáciu záberu. Napríklad pri letiacom vtákovi koniec letok môže predĺžiť, alebo úplne ustrihnúť. Preto sa použitie elektronickej uzávierky, hlavne na vysoko pohybujúce sa objekty, nehodí.
Veľmi kladne hodnotím aj mechanickú uzávierku, jej zvuk je veľmi komfortný a skutočne tichý a rýchly. Omnoho tichšia ako je pri zrkadlových systémoch. Prirovnal by som ju k tichej uzávierke zrkadlovky, a to je ešte potrebné ubrať. Mechanická uzávierka má aj svoju výhodu. Fotograf ma lepší prehľad o tom, koľko asi snímok urobil. Pri Canon EOS R je mechanická uzávierka pomerne hlučná, také "klepátko" , a je pomalá, iba 8 snímok za sekundu.
DUAL PIXEL CMOS AF II Dynamický AF
Príchodom bezzrkadlových systémov sa vrece roztrhlo s funkciami dynamického zaostrenia na oko, tvár, postavu, atď... Predošlý model Canon EOS R sa pohrával iba so zaostrením na oko človeka, v týchto modeloch to výrobca posunul na oko zvieraťa, hlavu človeka a zvieraťa, či telo. Funguje to skutočne super. Hneď ako som zamieril na objekt, v tom momente označovalo oko alebo hlavu. Mal som jednu situáciu, kedy fotoaparát krásne sledoval oko jastraba, ale po spätnej kontrole som si všimol, že mnoho fotografií bolo neostrých. Neviem, čo sa mohlo stať, rozhodne si myslím, že nastavenie samotného fotoaparátu bolo správne. Preto neodporúčam sa na to spoliehať a radšej si pri určitých záberoch vyskúšať a preveriť. 15 rokov som si dokázal určovať správny bod zaostrenia a myslím si, že to zvládnem aj ďalších 15 rokov. Pre mňa je istota, keď si ho zvolím ja a viem, že tam je.
Niekedy mám pocit, že už netreba ani vedieť fotiť, pretože fotoaparát urobí všetko za fotografa. Na to, aby bola fotografia ostrá, je ako jeden z prvých krokov potrebné správne umiestniť ostriaci bod, čo býva hlavne pri dynamických akciách veľkým problémom. A túto náročnú disciplínu tento systém odstránil. Takáto funkcia sledovania v zrkadlových systémoch bola iba sen. Ako som ale spomenul, môže sa stať, že to nemusí byť spoľahlivé.
Dva sloty na kartu SD
Funkcia dôležitá pre všetkých, ale hlavne tých, čo tým zarábajú, ako sú svadobní fotografi, komerční a podobne.
Pri jednom slote bolo vždy veľkým rizikom stratenie záberov zlyhaním pamäťovej karty. Znakom profesionálnych fotoaparátov boli 2 sloty na pamäťové karty. V strednej triede sa tieto 2 sloty do modelov nedostávali. Canon EOS R6 je fotoaparát v strednej triede, po ktorom budú siahať mnohí fotografi svadobnej fotografie, športu, reportáže. Dôvodom sú dva sloty pamäťovej karty. I keď mne sa za roky fotografovania prihodila iba jedna situácia, kedy mi zlyhala karta. A aj to preto, že bola nekvalitná. Ale pre uvedené žánre platenej fotografie to vidím ako vážny dôvod, prečo to ten fotoaparát musí mať. Odporúčam pri tomto modeli používať vysokorýchlostné karty, aby vysoko sekvenčné snímanie stíhalo ukladať. Ja používam Sandisk Extreme PRO a všetko pekne stíhalo.
Focus braketing
Konečne bolo aj do tohto modelu vložené krokové hĺbkové snímanie. Pri fotografovaní makro je to výborná vec. Je pravdou, že lepšia je pre APS-C formáty, ale ak by som ho mal v EOS R, tak ho viackrát využijem.
Baterka
Keď vyšli modely R6 a R5, spolu s nimi vyšla nová batéria LP E6NH , ktorá má vyššiu kapacitu ako štandardná predchádzajúca baterka LPE6N. Výsledok je taký, že vydrží rovnako v porovnaní s modelom R a starou baterkou. Akurát, že baterka v týchto modeloch ťahá ďaleko náročnejšie procesory a procesy. Ja som na plne nabitú baterku bez problémov urobil cez 1000, až do 1500 snímok. Ak som mal stále zapnuté sledovanie objektu, baterka išla rapídne dole. Výhodou je, že tam pasujú obidve baterky, nová aj stará.
Zhrnutie
V krátkosti, konečne fotoaparát, ktorý bude takmer pre každého. Svojimi možnosťami a funkciami osloví širokú škálu fotografov. Mne sa fotoaparát veľmi páči a viem si živo predstaviť mať ho vo svojej brašni. Jediná vec, ktorá ma odrádza, je malé rozlíšenie snímača. Zvyknutý som na 3OMP Canon EOS R a v kútiku duše dúfam, že by výrobca mohol urobiť upgrade Canon EOS R mark II. 30 MP snímač mi príde ako ideál pre nás, wildlife fotografov. Ešte je v hre Canon EO R5, ale tento som ešte v ruke nemal. Canon EOS R6 sa dostal na úroveň dostupných fotoaparátov pre bežného fotografa s vlastnosťami profesionálnej zrkadlovky 1DX mark III. Jedinou vecou je jeho cena. V porovnaní s konkurenciou v danej triede je najdrahší. Cena 2 698 € je dosť vysoká, pričom konkurencia sa hýbe niekde okolo 2000€. Faktom ale je, že vlastnosti má najlepšie.