Canon EOS 90D

29.01.2020
Každý fotograf s príchodom noviniek zbystrí pozornosť a čaká, čo nové výrobca prinesie. Model Canon 90D vniesol zasa niečo nové do rady, ktorá sa tiahne už od 60D. Začalo sa to s výklopným displejom, potom vložením dual pixlov, dotykom a množstvom iných vecí. Do 90D sa však konečne dostalo aj niečo z prémiových tried. Fotoaparát, ktorý v amatérovi vzbudí túžbu po fotografovaní - a pre profesionála je to dobrá voľba APSc.

Telo

Fotoaparát sa od predchádzajúcej rady ani veľmi nezmenil. V ruke sa drží podobne a je viac-menej určený pre menšie ruky. Veľkosťou je teda veľmi podobný svojmu predchodcovi 80D. Čo je zaujímavé? Že výrobcovi sa podarilo telo odľahčiť. Zo 730 g dosiahol cca 700 g. Podotýkam, že batéria ostala rovnaká LP-E6. Rozdiel možno vznikol tým, že 90D sa skladá už aj z hliníkovej zliatiny, čo dodáva telu väčšiu odolnosť. A pravdepodobne je o čosi ľahšia ako polykarbonátová syntetická živica. Tak či onak, telo je o pár gramov ľahšie aj odolnejšie!

Ovládanie

Telo sa ovláda veľmi podobne ako u predchodcu. Z 95 % som nijaký rozdiel nezbadal. No hneď, ako som ho vybalil z krabice, nemohol som uveriť vlastným očiam! Pri pravom hornom rohu displeja sa nachádza joystick! Táto vymoženosť teda dorazila konečne aj do tejto triedy - a nebude sa tým chváliť len prémiová trieda. 🙂 To je už minulosť. Asi všetci, čo sme vyskúšali smerový volič aj joystick, sa zhodneme, že práve joystick je rýchlejší a pohodlnejší. Jedna vec mi ale v tom ovládaní chýbala - a dúfal som, že už sa tam bude nachádzať. Tlačidlo Lupa. Na toto si asi budeme musieť ešte počkať. Používal som primárne 6D mark II, a teraz R, a je to skutočne niečo, čo urýchľuje kontrolu nad záberom. Preklikávať sa a pomaly postupne približovať - toto skutočne nie je rýchle. Inak všetko po starom.

Zaostrovanie a snímanie

Fotoaparát som skúšal pri statikách, aj pri pohybujúcich sa objektoch ( v tomto prípade letovkách vtákov). V tejto triede sa mi nikdy nedarilo urobiť dobrú fotku letiaceho vtáka. Jednoducho to ten fotoaparát nestíhal. Keď som stratil letiaceho vtáka z hľadáčika a potom ho opätovne našiel, už sa AF systém vôbec nechytil. Dokonca sa mi nedarilo, ani keď som sa snažil udržať skupinu bodov na letiacom vtákovi. A keď náhodou už tá fotka vyzerala ako-tak dobre, tak hlava nebola poriadne ostrá. Ostrosť bola na krídlach, chvoste, a podobne - ale nie na hlave. Fotoaparát by mal vždy ostriť na to, čo je statické - a v prípade letiaceho dravca je to hlava. Samozrejme, mohol som zlyhať aj ja, a preto nie sú ostré fotografie. Keď to porovnám - ale nie veľmi v tomto výkonný stroj 6D mark II - tak tam mám ostrých fotiek letiaceho dravca veľmi veľa. Osobne si myslím, že na dramatické letovky to nebude, no na bežné pohybujúce sa druhy v prírode - to stíhať bude.

Čo ma ale veľmi potešilo - už aj do tohto modelu vložili bodové AF alebo zmenšenie bodu. V predchádzajúcom modeli to nebolo. Výhodou je teda presnejšie ostrenie, ktoré je možné využiť v prípade ,keď je potrebné prestreliť stebla trávy alebo konáre.

Stal sa ale pokrok v rýchlosti snímania. Zo 7 záberov za sekundu tu máme 10! V podstate v tomto dobehol fotoaparát Canon EOS 7D mark II. O 3 snímky viac je fajn vec a môže to niekomu pomôcť k lepším momentom. No musím priznať, že moje najlepšie snímky vznikli s Canon 6D mark II a to má 6,5 záberov za sekundu.

A ozaj, ešte je tu jedna vecička, ktorá je určite cenná! Focus bracketing je postupné zaostrovanie. Ja milujem makro a viem, že by som to vo fotoaparáte určite ocenil. Táto funkcia sa nenachádza ani v zrkadlovke 6D mark II alebo EOS R. Fotoaparát na základe nastavenia, ktoré si navolíte, bude snímať hĺbku ostrosti v rôznych vzdialenostiach, ktoré vie potom spojiť do jedného záberu. Na fotenie makro ako stvorené.

Obraz

Vždy, keď som si kupoval nový fotoaparát, tak prvé, na čo som bol zvedavý, bol práve obraz. Už prvý dojem - že 32,5 MP - pre mňa nebol veľmi zaujímavý. Pravdu povediac, čakal som omnoho horší výstup ako bol. Bol som veľmi milo prekvapený s obrazom a hlavne jeho podaním pri vyššom ISO. Výstup mi trochu pripomína niečo ako 5DS v porovnaní s fullframe. Fotky sú ostré vďaka veľkému počtu pixelov, no chýba mu kresba. Pri Canon 80D bol obraz vykreslenejší, ale zas pri vysokom ISO to bolo už vidieť. V tomto prípade 2500 ISO nehralo vážnu rolu. Čo je už čo povedať. Osobne som zástanca skôr menších počtov pixelov a skutočne zamerať sa na obraz. Ak by ostal 24 Mp, ako pri predchodcovi, a vylepšili ho tak ako previedli tento nový, myslím si, že wau efekt by bol ešte lepší! V skratke - posun vo výsledku nastal a nie je to zlé. Pri dostatku svetla a kvalitného objektívu sa s tým dajú robiť krásne fotografie. Prechod z 80D na 90D kvôli obrazu by som ale nerobil.

Tichá uzávierka LV

S novou érou bezzrkadloviek prichádzajú konečne nové upgready aj do nových zrkadlových fotoaparátov. Myslím si, že toto malo prísť už dávno. Tichú uzávierku. ktorú všetci poznáme pod dosť pomalým, a za to nie veľmi hlučným pohybom zrkadla. Tiché snímanie je len trošku tichšie od toho normálneho. Ale v tomto modeli (síce iba cez LV) je už vložená elektronická uzávierka a teda pri fotení cez LV nie je počuť vôbec nič. Ale skutočne nič! Síce sa jedná iba o jedno snímkové snímanie, ale stále lepšie ako nič. Pre zrkadlovkára je to veľkým prínosom a je to dôvod, prečo by aj tento fotoaparát mohol byť pre wildlifera zaujímavý. Mohol by sa výrobca posnažiť a vložiť tam aj sekvenčné. Myslím si, že týmto Canon ukázal, že dá sa to aj do zrkadloviek a mohol by to novým firmwaerom dať do každej zrkadlovky. Dôvod, prečo siahať do inej značky, by mohol byť o to nižší. Konečne niečo, čo stojí za to, a čo je skutočným prínosom.

Nepribudlo len tiché snímanie, ale aj inteligentné ostrenie na oko človeka. I keď nie som fotograf, ktorý fotí portréty, svadby či niečo podobné, myslím si, že zase je to niečo, čo fotograf využije. Možno časom to Canon bude vedieť vytvoriť aj na oko zvieraťa...

Baterka

V tomto modeli je umiestená tradičná baterka s označením LP - E6N. Pre mňa je to veľká výhoda, pretože používam viacero foťákov, a keď mám rovnaké baterky, nič ma neobmedzuje a nemusím ťahať zbytočnosti naviac (iná nabíjačka, iné náhradne batérie). Na jedno nabitie fotoaparát spolu s premazávaním zvládne viac ako 1200 snímok, čo je štandardná výdrž.

Displej

Pri týchto radách zrkadloviek je výklopný dotykový displej už úplným štandardom. A možno práve tieto menej drahšie telá sú o to praktickejšie v teréne. Nemám rád váľanie sa v blate alebo v mokrej tráve, keď vďaka takémuto displeju to zvládnem aj v bielom plášti.

Zhrnutie

Canon EOS 90D podľa môjho názoru obstál veľmi dobre! Vždy budú veci, ktoré sa vytknú, ale je tam veľa aj toho dobrého. Prechod na túto zrkadlovku je krok vpred, ak fotograf vlastní vyslovene staré zrkadlovky ako je 70D a nižšie. Osloví tých, čo majú radi makro a určite aj wildlife. Jedno snímkové tiché snímanie, focus bracketing, ovládanie a mnoho ďalšieho je to, čo človek očakáva v univerzálnej poriadnej zrkadlovke. Obraz mohol byť menší a radšej kvalitnejší a AF focus viac svižnejší. Ak by však toto mal byť fotoaparát do prírody, tak to aj jednoznačne je!