Canon EF 400/2.8 IS L USM II

29.11.2018

Canon EF 400/2.8 IS L USM II ako vrchol rebríčka svetelných objektívov od výrobcu Canon! Nenapadlo mi nič lepšie, ako zobrať si ho so sebou na jeleniu ruju a skúsiť s ním prakticky "žiť" počas celých dvoch týždňov. Ako sa nám spolu darilo, to som zaznamenal v nasledujúcich bodoch. Objektív som hodnotil očami štandardného fotografa. Verím, že to niekomu pomôže a dokáže sa aj vďaka tomu správne rozhodnúť. Odporúčam preto prečítať si aj moje riadky o objektíve Canon 300/2.8 IS L USM II.

Plusy objektívu

  • Brilantná ostrosť a kresba v dobrých i zlých svetelných podmienkach. (Tmavý les, zamračené počasie alebo ranné a večerné hodiny už nie sú problém. Pri správnom exponovaní sa fotografuje až do úplnej tmy.)
  • Veľmi dobrá spolupráca s Canon extendermi 1,4 x a 2x bez veľkej straty obrazu. (Vzhľadom na to, že každý objektív a TC majú jemné posuny ostrenia od výroby, je potrebné si ich zladiť. Objektív, ktorý som dostal od Canonu, bol na prekvapenie ostrý aj bez ladenia. No spolu s TC bola potrebná jemná kalibrácia. Po vykalibrovaní s TC: brilantne krásne obrázky.)
  • Presné a rýchle zaostrovanie na miesto, kde som volil ostriaci bod. (Ak by som to mal porovnať s Canon EF 300/2.8 IS L USM II - tak o trošičku pomalšie. Ale je to len môj subjektívny názor. Spolu s TC 1.4 stále rýchle, ale pri použití 2x pomalšie. No aj tak má veľký náskok pred normálnymi objektívmi.)
  • Minimálna vzdialenosť zaostrenia je 2,7 m. (Pri fotografovaní spevavcov sa to bude hodiť. V kombinácií s TC 1.4x a 2x sa nemení. Už malý vrabec či sýkorka sú na celú obrazovku.)
  • 4-krokový stabilizátor obrazu. (Pri fotografovaní je možnosť udržať časy - ako je napríklad 1/60s - z ruky. Počas fotenia jeleňov v tmavom lese je to na nezaplatenie. Statív často nie je možné rýchlo rozložiť a pri hľadaní peknej kompozícii obmedzuje. Takto s veľmi kvalitným 4-krokovým IS je to jednoduchšie.)
  • Objektív je utesnený voči vode a prachu. (Fotografovanie nie je zaujímavé len počas slnečných dní. Vtedy, keď väčšina fotografov za nepriaznivého počasia techniku balí, ten kto vlastní tento alebo podobný objektív, fotenie len začína! Rozmazané kvapky či padajúci sneh - pri dlhých časoch - je to nenahraditeľné doplnenie fotografie.)
  • Canon EF 400/2.8 IS L USM II je ideálny svetelný objektív na plnoformátové digitálne zrkadlovky a bezzrkadlovky. (Vzhľadom na to, že sa nepočíta s 1.6x predĺžením ako pri APS-C - sa zdá väčšina objektívov krátka. Tento objektív spolu s TC je skutočne ideálny. Nič, čo je ďaleko, vás už neprekvapí. Preto by som hneď vymenil ohnisko 300 za 400. Pri použití s TC 2X , 800 mm urobí veľmi veľa.)
  • Clona 2.8 posunie fotografovanie do iných rozmerov. (Pri štandardných objektívoch sa clona pohybuje okolo 5.6, tu je o polovicu menšia. Na večerné zábery v lesných porastoch či na lúkach môže fotograf používať vďaka clone krátke časy a pokúsiť sa o záber v prirodzenom správaní zvieraťa. Napríklad: ručiaci jeleň, jazvec pri nore či kuvičok pri západe slnka. Výhodou nízkej clony je, že pri použití Canon extenderov 1.4x a 2x clona extrémne nerastie.)
  • Statívová objímka, ktorá veľmi dobre sadne do ruky. (Ten, kto nosí objektív v ruke, pretože sa po lese rád prechádza, ocení pohodlnú objímku. Pri objektíve 300/2.8 mi to veľmi chýba. Vyriešil som to dokúpením väčšej statívovej doštičky, čo síce spĺňa účel, ale nie je to pohodlné. Počas jelenej ruje som tento objektív mohol dobre prenášať s pohodlnou objímkou.)
  • Váha 3850 gramov. (Výrobcovi sa podarilo znížiť váhu o viac ako kilo. Jednotková rada vážila okolo 5 kg, dokonca možno o čosi viac. Váhu dokázal Canon pozoruhodne znížiť, čo je plus oproti jednotkovej rade.)

Mínusy objektívu

  • Dlhé ohnisko. (400 mm môže byť niekedy priveľa, a tak fotografovať s prostredím alebo s priestorom je problém. Je preto ideálne mať v sprievode objektív s rozsahom 70-200 mm.)

  • Veľkosť objektívu. (Tento objektív nepatrí medzi drobce. Ak sa povie názov teleobjektív, tak na tento typ to "sedí" naozaj oprávnene! Jeho slnečná clona má veľkosť "kýblika," ktorý používam na slnečnicu pre spevavce - a to skutočne nepreháňam! I keď medzi 300 mm a 400 mm je rozdiel len 100 mm, tak na veľkosti objektívu sa to prejavilo vo výrazne väčšej miere. Praktickosť pre štandardného užívateľa sa zmenšila. Ja obľubujem fotografovanie formou prechádzky a s pokojným svedomím môžem povedať, že tento model sa na túto formu nehodí. Je určený v prvom rade na statív a nosenie vo fotobatohu.)
  • Váha. (Aj keď som tento objektív v plusoch v porovnaní s prvou radou vychválil, tak v mínusoch uvádzam váhu ako problém v praktickom používaní. Počas fotenia jelenej ruje som tento objektív celý čas nosil v rukách, aby som si otestoval, či som schopný ho používať pri mojej forme fotografovania. Nie každý má túto možnosť a preto zdôrazňujem, že to nie je úplne jednoduché. Alebo ako sa hovorí: Rozhodne to nie je med lízať! Aj keď je tento model pre väčšinu fotografov lákavý a mnohí by ho chceli vlastniť, myslím si, že po týždni nosenia by ich to prešlo a siahli by napríklad po 300-vke.)
  • Farebné zladenie. (Tak, ako som už spomínal v predchádzajúcich recenziách o iných modeloch, aj tento je v sivobielej farbe. Pre wildlife fotografa je to nepraktické, opäť sa musí riešiť maskovanie. Objektív je veľký a pôsobí rušivo. Lens coat na tento model nepatrí medzi lacný doplnok.)
  • Cena. ( Aktuálne sa dá kúpiť za približne 11 000 €. A aj keď mnoho fotografov po tomto objektíve túži, cena ich môže od kúpy odradiť. Je určený skutočným profesionálom, ktorí berú takúto kúpu ako investíciu do vlastnej budúcnosti a práce.)

Som veľmi rád, že som si mohol Canon EF 400/2.8 IS L USM II vyskúšať v praxi počas fotenia jelenej ruje. Tak, ako ho výrobca Canon predstavuje, taký aj skutočne je! Je to vrchol rebríčka svetelných objektívov a v podstate nie je nič vážne, čo by som mu mohol vytknúť. Aj mínusy uvádzam z pohľadu štandardného fotografa, nie profesionála. Po optickej, dizajnovej a funkčnej stránke je jednoducho dokonalý.

Upozornenie

Nadobúdacia cena objektívu nie je všetko. Fotograf si musí pripočítať ďalšie investície - pevný statív s pevnou hlavou, ako je napríklad gimbal hlava. Tiež nový fotobatoh, pretože do štandardného sa nezmestí. Ja používam Lowepro Pro Runner 450 AW a ten bohato postačil. A samozrejmosťou je maskovanie objektívu. Nielen, že bude chrániť pred opotrebovaním, ale zamaskuje aj biele plochy.

Zhrnutie

Objektív je vynikajúci. Svojim obrazom uspokojí každého fotografa. Ak si ho niekto kúpi, do konca života má "vystarané!" Ak ho, samozrejme, nezlákajú nové verzie.

Technické parametre: https://www.canon.sk/lenses/ef-400mm-f-2-8l-is-ii-usm-lens/

Odporúčaný obchod: https://www.aqt.sk/objektivy-s-pevnym-ohniskom-canon/canon-ef-400mm-f-2-8l-is-ii-usm/