Canon EF 100/2.8 IS L USM
Prečo Canon EF 100/2.8 IS L USM a nie Canon EF 100/2.8 Macro USM?
Odpoveď je jednoduchá. Hlavným dôvodom - prečo nie prvá verzia - je stabilizácia obrazu. I keď je v teréne statív veľkým pomocníkom, mnohokrát je na príťaž. Odkedy Canon vymyslel 4-krokové stabilizácie, tak si dovolím tvrdiť, že z veľkého percenta ho ani nie je potreba. Z ruky toho odfotíte veľmi veľa. I keď pri makre je pohyb ešte viditeľnejší ako pri inom žánri, aj tak sa to s ním fotí veľmi dobre. Fotografovanie z ruky pomáha lepšej kompozícii a zároveň pri "motýlikovi" nerobím rušivé pohyby. Pri extra plachých si to ani neviem predstaviť, že by som tam mal ešte nadstavovať statív. Odporúčam statív používať pri dlhých časoch, tam už je to problém.
Žienka pre všetko
Objektív má širokú škálu použitia. I keď je primárne určený na makro fotografiu v pomere 1:1, je vynikajúci na portrétovú fotografiu, produktovú a ktovie ešte akú... Jednoducho povedané, hodí sa do každého fotobatohu. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 30 centimetrov a v prípade použitia APS-C je objekt ešte bližšie.
Kvalita, tá sa pozná
Objektív patrí medzi rady L čo zabezpečuje vysokú kvalitu obrazu a odolnosť. Objektív je utesnený proti vlhkosti a prachu, a tak zlé poveternostné podmienky už nemajú priveľký vplyv na fotografovanie. Vo vnútri je umiestený UD prvok, ktorý odbúrava chromatickú aberáciu. 9-lamelová clona prispieva ku krásnemu rozostrenému pozadiu. Je to krok vpred oproti predchádzajúcej verzii, ktorá mala iba 8-lamelovú clonu. AF motorček USM zabezpečuje tiché a plynulé, či rýchle zaostrovanie.
Obraz ako z rozprávky
Objektívy rady L majú krásny čistý obraz. No ako každý objektív EF, je potrebné, aby bol dobre zladený s fotoaparátom. Na FullFrame zrkadlovke neviem, či očakávam ešte niečo lepšie, ako podanie týchto L-kových skiel. Kresba, ostrosť a podanie farieb či kontrastu je na úrovni mojej 3OO-ky. Pri makre často fotografujem cez režim LW a využívam tak Dual Pixel od Canonu, čo sa radí medzi špičku a presnosť ostrenia. Odporúčam to každému fotografovi, ktorý vlastní fotoaparát Dual Pixel, tým si zabezpečí brilantné fotografie. Samozrejmosťou na dosiahnutie kvalitného obrazu je čip FF.
Na akom tele je objektív najlepší
Keď berieme do úvahy, že je objektív primárne určený na makro fotografiu, tak odporúčam použiť telá s výklopným displejom a možnosťou Dual Pixlu. Pre krkolomné pózy, ktoré pri fotení prežívam, si ani neviem predstaviť mať telo bez výklopného otočného dotykového displeja. No a dualpixel je výhodný na presné zaostrenie. S možnosťou priblíženia obrazu skutočne zaostrím presne tam, kam chcem. Nie je nič lepšie ako kombinácie FF, výklopný displej, dualpixel a Canon 100/2.8 IS L USM na makro.
Zhrnutie
Rozhodnutie zakúpiť si tento objektív do batohu som nikdy neoľutoval a ani nikdy neoľutujem. Využil som ho už aj pri fotografovaní detí a iných vecí. Kto ho ešte nemá, raz si ho určite zakúpi. Cena 939€ s DPH je síce pomerne vysoká, no jedná sa o investíciu na "doživotie". No a stále je tu možnosť zakúpiť bazárový v dobrom stave. Odkedy mám tento objektív, dá sa povedať, že z prírody sa nevraciam bez nejakej peknej fotografie.
Odporúčam každému nadšencovi prírody, aby si ho zadovážil čo najskôr.
Plusy objektívu:
- Kvalitné prevedenie
- Utesnenie do poveternostných podmienok
- Brilantný obraz
- 9-lamelová kruhová clona
- 4-krokový stabilizátor obrazu
- Pomer cena, výkon a použitie
Mínusy objektívu:
- Žiadne a o ďalších neviem 😀